W obecnych czasach spedycja to jedna z najszybciej rozwijających się branż, a popyt na wykwalifikowanych specjalistów jest ogromny. Niestety podstawą jest tutaj doświadczenie, które gdzieś trzeba zdobyć, tak więc początkujący w zawodzie muszą zadowolić się przeciętną płacą, która jest w tym wypadku standardem. Plusem pracy w polskiej spedycji jest niewątpliwie duża ilość rynków, które są obsługiwane przez polskie firmy transportowe, co w połączeniu ze znajomością języków obcych i kilkuletnim doświadczeniem może skutkować w przyszłości bardzo dobrą płacą zarówno w kraju, jak i za granicą. Dlatego, jeśli jesteśmy na etapie planowania swojej kariery lub mamy zamiar się przebranżowić warto poznać pracę spedytora od kuchni i sprawdzić, czy to nie jest idealny zawód dla nas.

Jakie cechy powinien posiadać idealny spedytor?

Główne obowiązki spedytora to krótko mówiąc organizacja przewozu towaru z punktu załadunku do punktu odbioru – tylko tyle i aż tyle. Za tymi pozornie prostymi czynnościami kryje się więcej zadań, które wymagają od pracownika niezbędnych cech charakteru oraz wysokiej samodyscypliny. Zarówno w polskiej spedycji, jak i tej działającej za granicą, to spedytor jest odpowiedzialny za przygotowanie i odbiór niezbędnych dokumentów przewozowych oraz sporządzanie umów z firmami transportowymi – stąd skrupulatność i znajomość przepisów kodeksu cywilnego jest rzeczą niezbędną w tym zawodzie. Podobnie rzecz się ma z ubezpieczeniem ładunku, czy odprawą celną – znajomość prawa transportowego oraz przepisów UE, czy krajów poza wspólnotą jest kwestią bezwzględnie wymaganą.

Do obowiązków spedytora należy także doradztwo w organizacji transportu, dobór optymalnych środków przewozu oraz monitoring całego procesu – od przygotowania przesyłki, poprzez załadunek, ewentualny przeładunek, dowóz i wreszcie rozładowanie towaru. Niezbędna będzie odpowiednia znajomość języka obcego oraz fachowej terminologii, a także znajomość geograficzna terenu. Wszystkie powyższe zadania i przynależne do nich kompetencje wydają się bardziej pasować do pracy w biurze księgowym lub urzędzie, niż dynamicznej pracy w spedycji.

Co jeszcze należy wiedzieć o zawodzie spedytora?

Dobry spedytor powinien także posiadać żyłkę handlowca, to przecież on odpowiada za sprzedaż przesyłek, przeprowadzaniu cesji praw z przesyłek czy negocjowanie cen – tutaj znów warto zwrócić uwagę na dużą konkurencyjność polskiej spedycji, która wymusza na pracownikach posiadanie wysokich umiejętności negocjacyjnych, a także interpersonalnych. Spedytor powinien także posiadać tzw. „stalowe nerwy”, bo w przypadku jakichkolwiek kłopotów z transportem i nieprzewidzianych zdarzeń, jak choćby wypadek, czy awaria środku transportu to on jest pierwszym, do którego zgłasza się firma transportowa, i to on musi zorganizować zastępczy przewóz.

To samo ma się z trudnymi warunkami na drodze lub koniecznością szukania objazdów, czy zmianie trasy – spedytor odpowiada za transport towaru z punktu A do punkt B, i to po jego stronie leży odpowiedzialność, by w umówionym czasie przesyłka dotarła do miejsca swojego przeznaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *