W dzisiejszych czasach w naszym kraju dostępne są różne programy rządowe zapewniające pomoc rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do ukończenia przez nie 18 roku życia oraz uczniami. Pomoc dla rodziców uczniów jest znana jako tak zwane świadczenie 300 plus lub Wyprawka Szkolna „Dobry Start”. Dobrym pomysłem jest złożenie wniosku o taką pomoc, aby odciążyć swój budżet, który z pewnością zostanie nadwyrężony w związku z wydatkami szkolnymi.

Koszt wyprawki szkolnej potrafi być bardzo wysoki, zwłaszcza że wszystko drożeje w zastraszającym tempie. W ramach takich wydatków szkolnych, rodzice kupują dzieciom plecaki, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, strój na WF, itp. Na szczęście każdy może złożyć wniosek 300 plus, który w przypadku pozytywnego rozpatrzenia, zapewnia pomoc jednorazową w kwocie 300 zł. Dzięki takim pieniądzom można pokryć sporą część wydatków szkolnych. Program ten istnieje od 2018 roku i w 2019 roku jest realizowana jego kolejna edycja.

Świadczenie 300 plus, a sprawy formalne

Dobrze jest wiedzieć jak złożyć wniosek 300 plus, ale przede wszystkim należy również wiedzieć, kto jest uprawniony do takiej pomocy. Dzięki takiej wiedzy można zaoszczędzić czas swój oraz urzędników, gdy okaże się, że dana osoba nie ma prawa do takiej formy pomocy. Wspomniany wyżej program „Dobry Start” obejmuje niepełnoletnich uczniów oraz dorosłe osoby uczące się, które nie ukończyły 20 roku życia lub 24 roku życia w przypadku osób niepełnosprawnych (stopień umiarkowany lub znaczny) oraz osób, u których konieczne jest nauczanie specjalne albo udział w zajęciach rewalidacyjnych i wychowawczych. Aby złożyć wniosek 300 plus, należy więc być prawym opiekunem ucznia lub pełnoletnią osobą uczącą się. Program ten dotyczy osób uczących się w placówkach, takich jak:

• szkoła podstawowa,
• dotychczasowe gimnazjum,
• szkoła ponadpodstawowa i dotychczasowa ponadgimnazjalna (z wyjątkiem szkoły policealnej dla osób dorosłych),
• szkoła artystyczna przeprowadzająca nauczanie obowiązkowe,
• młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
• ośrodek wychowawczy lub szkolno wychowawczy,
• ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Innymi słowy, wniosek 300 plus nie może być składany w przypadku przedszkolaków, uczniów zerówki oraz studentów.

Sposoby składania wniosku o pomoc 300+

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać, jest złożenie wniosku (tutaj znajdziesz wszystkie informacje https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/uslugi/program-dobry-start). Osobą uprawnioną do takiej czynności jest rodzic, opiekun prawny dziecka lub osoba ucząca się będąca na utrzymaniu rodziców lub osoba, której rodzice nie żyją oraz osoba posiadająca prawo do alimentów przyznane przez sąd.

Wniosek 300 plus można składać w urzędach lub za pośrednictwem Internetu. Oto wszystkie możliwe sposoby wnioskowania:

• portal Emp@tia – specjalny serwis internetowy, w którym należy wypełnić wniosek i podać wszystkie niezbędne dane,
• systemy bankowości elektronicznej – przygotowują one wniosek w oparciu o dane klienta posiadającego konto oraz o podpis elektroniczny czy też profil zaufany,
• urząd miasta lub gminy właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
• ośrodek pomocy społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
• inne miejsce, jeśli zostało wyznaczone przez gminę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *