Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku wcześniejszych zobowiązań finansowych. Często wiąże się z niższą, miesięczną ratą kapitałowo-odsetkową. Kiedy warto się na niego zdecydować? Jaki jest najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja (dowiedz się więcej: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-konsolidacja) to po prostu połączenie. Pojęcie to odnosi się do różnych sfer życia, również finansów. Kredyt konsolidacyjny jest po prostu zobowiązaniem udzielanym na spłatę innych zadłużeń. Wynika z tego jednoznacznie, że najlepszy kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, który udzielany jest osobom spłacającym już pewne kredyty bądź pożyczki. Banki pozwalają na łączenie ze sobą takich zobowiązań finansowych jak kredyty ratalne i gotówkowe, pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne oraz zadłużenia wynikające z posiadani kart kredytowych.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny wiąże się z tym, że to bank spłaca wszystkie kredyty i pożyczki klienta. Ten natomiast spłaca jeden, większy kredyt.

Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

W teorii kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie skierowane do tych osób, które nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Tak rzeczywiście jest, ale kredytobiorca nie może znajdować się w BIK jako nierzetelny dłużnik. Musi natomiast posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Bez tego nie ma co myśleć o uzyskaniu najlepszego kredytu konsolidacyjnego.

Warto też pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny nie jest tożsamy z kredytem oddłużeniowym. Jego zadaniem jest przede wszystkim uporządkowanie finansów i zmniejszenie miesięcznego obciążenia finansowego kredytobiorcy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niższa miesięczna rata to również dłuższy okres kredytowania. Tym samym rośnie ogólna kwota kosztów kredytowych. Decyzję o kredycie konsolidacyjnym należy więc naprawdę poważnie przemyśleć.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny – jak znaleźć ofertę odpowiednią dla siebie?

Oczywiście na samym początku warto sprawdzić oferty co najmniej kilku różnych banków. Oferty bywają w praktyce dość mocno zróżnicowane, bardziej i mniej korzystne.

Generalnie najlepszy kredyt konsolidacyjny to dobra decyzja wówczas, gdy pojawiają się kłopoty natury finansowej, a kredytobiorca chce uporządkować swoje finanse. Woli płacić jedną ratę co miesiąc, niż kilka różnych i to w różnych terminach. Co więcej, niekiedy w ten sposób uzyskać można dodatkową gotówkę. Czasami bowiem kredyt konsolidacyjny jest łączony z kredytem gotówkowym i to dowolnego przeznaczenia. Z drugiej strony przed złożeniem stosownego wniosku w banku, trzeba sprawdzić czy wcześniejsza spłata aktualnych kredytów czy rezygnacja z nich nie powoduje wysokich opłat rekompensacyjnych. Są to wprawdzie przypadki rzadkie, ale zdarzają się, szczególnie w umowach podpisywanych z parabankami czy firmami pożyczkowymi różnego rodzaju.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *